Sistem „Pronađi me“ za hitno obaveštavanje javnosti u slučaju nestanka maloletnog lica, koji će omogućiti brzu distribuciju informacija svim građanima preko entiteta nadležnih za informisanje javnosti zvanično je pustio u rad predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić.

Sistem „Pronađi me“ tokom jučerašnjeg dana prvi put je iz Komandno-operativnog centra MUP-a poslao poruku građanima o pokretanju sistema. Predsednik Centra za nestalu i zlostavljanu decu Igor Jurić rekao je na prezentaciji i puštanju u rad sistema, da je Srbija prva zemlja u regionu koja je uvela ovaj sistem.
- Osam godina smo ovde, osmi put, i svaki put razgovaramo o temama koje su važne za bezbednost naše dece. Izmenjen je Krivični zakon, postoje i izmene u Zakonu o policiji, jedan važan sistem je zaživeo. Prvi put u regionu, nijedna zemlja nema u regionu ovakav sistem i neće ga ubrzo ni imati nažalost, rekao je Jurić na otvaranju Konferencije o bezbednosti i odgovornosti dece.

Hitno obaveštavanje podrazumeva slanje poruke o nestanku deteta sa svim relevantnim informacijama i to prekidom TV i radio programa, slanjem „sms“ poruke svim građanima preko njihovih mobilnih operatera, prikazima na ekranima na auto-putu, aerodromima, železničkim i autobuskim stanicama.
Sistem u Srbiji će se odvijati u dve faze. U prvoj fazi mediji će prekinuti emitovanje svojih programa u prvih osam sati na svakih 30 minuta, a nakon toga na svakih 60 minuta. Prekidanje će se ogledati u tome da će morati da se objavi jedna formatirana fotografija nestalog deteta sa osnovnim informacijama i eventualno neki podaci vezani za sam nestanak, u smislu gde je dete poslednji put viđeno, šta je imalo na sebi. Zatim će mobilni operateri poslati svojim korisnicima poruku o nestalom detetu, zajedno sa linkom sajta Ministarstva unutrašnjih poslova.

Amber Alert predstavlja model širenja i objavljivanja informacija javnosti u specifičnim slučajevima nestale dece. Sistem je nastao u Sjedinjenim Američkim Državama 1996. godine, a naziv je dobio po Amber Hagerman, devetogodišnjoj devojčici iz Teksasa, koja je oteta i ubijena. Objave putem različitih medija – televizijskih i radio emisija, Interneta, SMS poruka, ekrana na bankomatima, autoputevima mogu da dopru do građana koji će zapamtiti lice deteta i potencijalno ga uočiti ili imati validne informacije koje policiji mogu da pomognu u potrazi. Amber Alert sistem predstavlja mehanizam koji zvanično funkcioniše u SAD, Belgiji, Češkoj, Francuskoj, Nemačkoj, Grčkoj, Malti, Irskoj, Poljskoj, Bugarskoj, Italiji, Holandiji, Portugalu, Rumuniji, Španiji i Ujedinjenom Kraljevstvu.
