Investiciju vrednosti 100 miliona evra, koja u Šapcu nije zabeležena u proteklih 20 godina, u naš grad je donela kineska kompanija Mint. Dolazak ovog stranog investitora u severozapadnu radnu zonu zapravo znači nove četiri fabrike. Prva vrednosti 50 miliona evra je izgrađena potpuno i već je otpočela proizvodnju aluminijumskih kućišta za baterije automobila na električni pogon, uglavnom za nemačko tržište. Na ovim poslovima angažovano je oko 250 radnika.
Nedavno je započeta i izgradnja druge i treće fabrike. U drugom pogonu planirana je proizvodnja metalnih delova za šasije automobila čime će biti otvoreno još oko 200 radnih mesta. Želja nadležnih je da se među zaposlenima nalazi veći broj lokalnog stanovništa. Inače, „Mint“ posluje na više desetina lokacija u Kini, Tajlandu, Americi, Meksiku, Japanu, Nemačkoj, dok su kada je reč o Srbiji, stacionirani u Loznici i Šapcu.
Velika proizvodnja u prvoj Mintovoj fabrici u Šapcu namenjena je uglavnom nemačkom tržištu. Fabrika se prostire na 11 hektara i cela investicija koštala je 50 miliona evra, stim da se na još jednoj parcela od dodatnih 10 hektara, trenutno gradi drugi pogon vrednosti 46 miliona evra. Otvaranju prve fabrike u martu prošle godine prisustvovao je i predsednik Srbije, Aleksandar Vučić koji je tom prilikom naglasio da će Mint u tri fabrike u Srbiji, dve u Šapcu i jednoj u Loznici, zapošljavati oko 800 radnika i da će njihovo poslovanje značajno doprinositi rastu bruto domaćeg proizvoda. Završetkom autoputa Ruma – Šabac, dodatno će se doprineti privlačenju investitora u šabački kraj, a sve to su omogućile, kako je naglasio predsednik Vučić, velike državne subvencije.
Generalni direktor Minta u Šapcu, Jusi Džao zadovoljan je saradnjom sa gradskim i državnim institucijama.
„Mint grupa kao korporacija donela je odluku da u Šapcu investira u četiri fabrike. Prva već uspešno sprovodi proizvodnju, a druga i treća su u fazi izgradnje. Nadam se da će što veći broj građana ovde pronaći zaposlenje i da će doprineti razvoju kompanije u Šapcu. Trenutno su nam najpotrebniji ljudi tehničke struke i operateri na mašinama u proizvodnji. Od 2020. godine kada je sve ovo započeto, saradnja sa državom i gradskim institucijama je odlična. Osećamo posvećenost našoj korporaciji jer su učinili sve što je u njihovoj nadležnosti da naši planovi budu realivani u što kraćem vremenskom periodu. Zadovoljan sam tokom proizvodnje jer smo već počeli skladištenje materijala za naše velike nemačke klijente“, navodi Jusi Džao.
Pomoćnik direktora kompanije Mint za Evropu, Goran Madžarević kaže da je probni rad prve fabrike u Šapcu otpočet u aprilu prošle godine uspešno protekao, kao i da ništa od ovog ne bi bilo moguće ostvariti bez ogromne podrške države Srbije i grada Šapca.
„Od trenutka kada je ovde u poseti bio predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, mnogo toga se izgradilo i izdešavalo, zato što smo mi već u međuvremenu počeli izgradnju dve nove fabrike. Jedna je na susednoj parceli, a druga „Maje 2“ zapravo predstavlja nastavak fabrike koja posluje u Loznici. Radi se o najnaprednijoj i najčistijoj tehnologiji, tako da neće biti štetnog uticaja na životnu sredinu. Potreban nam je veoma širok spektar zanimanja, tačnije od nekvalifikovanih, polukvalifikovanih u procesu proizvodnje koji će prolaziti kroz različite obuke i treninge, do prekvalifikovanih radnika, inženjera mašinske i elektrotehničke struke, pravnika, ekonomista i prevodioca za kineski jezik. Što se nas tiče, u Šapcu neće biti nezaposlenih ljudi”, kaže Madžarević i naglašava da je saradnja sa kabinetom predsednika Srbije, Aleksandra Vučića, gradonačelnika Šapca, dr Aleksandra Pajića, kao i sa Razvojnom agencijom Srbije, na izuzetnom nivou.
Šapčanin, Miloš Zeljić iz Mačvanskog Prnjavora prvi je zaposleni u šabačkoj fabrici i trenutno je angažovan na poslovima u proizvodnom pogonu.
„Ja sam ovde od prvog dana, dok mašine još uvek nisu bile puštene u rad. Mogu reći da se ova firma razvija neverovatnom brzinom. Prezadovoljan sam uslovima rada, naši prijatelji iz Kine su jako druželjubivi i sve je zaista u najboljem redu. Inače, mi ovde proizvodimo pregrade koje idu u kućišta za baterije namenjene električnim automobilima. Ovo je zapravo budućnost automobilske industrije, a naša fabrika je jedina u Srbiji koja ima ovu delatnost. Radio sam u više firmi, ali ovde sam oduševljen naprednom tehnologijom i robotikom koja je primenjena. Mi smo za svega nekoliko meseci stigli do masovne proizvodnje. Ja radim na centralnoj mašini od koje sve kreće, jako je kompleksna, sastoji se od deset različitih mašina i sve je napredna robotika. S obzirom da ovaj posao tek kreće u našoj zemlji, poručio bih svima da se ne plaše, nije teško proći obuke i savladati rad na mašinama. Niko od nas ovde nije bio obučen, svoje znanje su nam preneli naši prijatelji iz Kine“, objašnjava Zeljić.
Asistent generalnog direktora i prevodilac, Ognjan Stošović drugi je zaposleni u Mintovoj fabrici u Šapcu.
„Počeo sam da radim pre dve godine, najpre sam otišao na intervju za zaposlenje u Loznici, prošao sam, ali taj grad mi je bio previše daleko od Beograda gde živim. Zato sam odlučio da se zaposlim u Šapcu kada je Mint i ovde počeo sa radom, jer kroz beogradske gužve, Šabac i nije daleko. Zadovoljan sam uslovima rada, kolegama, odnosom sa Kinezima, a činjenica da će uskoro biti završen auto-put, značajno će smanjiti i vreme provedeno u putovanju. Zato pozivam kolege koji su prevodioci za kineski jezik da dođu i postanu deo našeg kolektiva“, poručuje Stošović.
Svi zainteresovani za zaposlenje kao i profesionalno usavršavanje u kompaniji Mint mogu se javiti dirketno u kompaniju kako bi zakazali intervju, kao i putem web sajta preko kog poslati svoj CV.
Severozapadna industrijska zona u Šapcu koja se prostire na 600 hektara i najveća je u Srbiji postaje svet u malom. U njoj su svoje stalne adrese, pronašli Italijani, Japanci, Kinezi, a završetkom izgradnje auto-puta i brze saobraćajnice u njihov komšiluk sigurno će doći još svetskih, ali i domaćih kompanija.






