Na ovom sastanku gošća je bila Dubravka Đedović, ministarka rudarstva i energetike koja je govorila o koracima koje država preduzima u cilju ubrzanja energetske tranzicije.
Za uspeh u tranziciji ka zelenoj energiji, pored države i nadležnih ministarstava, neophodno je aktivno učešće lokalnih samouprava. U protekle dve godine Ministarstvo rudarstva i energetike i Grad Šabac uložili su po 10 miliona dinara za subvencije građanima za zamenu stolarije, ugradnju toplotne pumpe i kotlova na pelet i gas. Takođe, u saradnji sa Ministarstvom zaštite životne sredine realizovali smo projekte smanjenja zagađenja vazduha poreklom iz individualnih izvora na teritoriji grada Šapca, na osnovu kojeg su naši sugrađani mogli da stare kotlove zamene energetski prihvatljivijim. JKP ,,Toplana – Šabac“ sklopila je ugovor sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj, koji je podrazumevao ugradnju toplotne izolacije, delitelja toplote i termostatskih ventila u stambenim objektima naselja „Benska bara“ u Šapcu. Pored pomoći privatnim domaćinstvima, Grad Šabac ulaže značajna sredstva i u poboljšanje energetske efikasnosti i zamenu kotlova, koji koriste neobnovljive izvore energije u javnim ustanova poput škola, vrtića, javnih ustanova i preduzeća.
Da bi proces zelene energetske tranzicije bio uspešan i bez negativnih posledica na pojedince i privredu, potreban je koordinisan pristup svih državnih organa i učesnika u ovom procesu. U ovom procesu lokalne samouprave imaju veliku podršku države, odnosno nadležnih ministarstava. Zelena tranzicija doprineće poboljšanju kvaliteta životne sredine i zdravlja ljudi, što je sveukupan cilj kojem težimo.





